Pokud si dobrou láhev otevřete s partou přátel, nejspíš vám víno nevydrží déle než pár hodin a jeho uchování nebudete řešit. Možná ale máte chuť jen na skleničku s partnerem nebo chcete vyzkoušet několik vín najednou.
Pak vás může napadnout, jestli má cenu kvůli troše láhev otevírat a jak dlouho otevřené víno vydrží, aniž by se zkazilo.
O výdrži rozhoduje kyselost vín, obsah tříslovin a oxidu siřičitého. Některá vína si zachovají své vlastnosti 3 dny, jiná nemusí vydržet ani do druhého dne. Vína byste měli vždy skladovat v chladu a temnu.
Záleží také na druhu vína a na tom, kolik vína v lahvi k uchování necháte. Vína s vyšším obsahem alkoholu a cukru odolávají vlivu kyslíku lépe a vydrží déle. Lehká a jemná vína s nízkou kyselostí oxidují rychleji. Mezi ta nejcitlivější patří například Sauvignon blanc a muškátové odrůdy.
Červená robustnější vína jsou naopak díky přírodní kyselině tanionové a antioxidantu lépe chráněna před nežádoucími účinky kyslíku a vydrží déle. U některých mladých červených vín se dokonce doporučuje pít je až den po otevření, protože lehká oxidace v láhvi má podobný účinek jako dekantování.
A jak je to s uchováním portského vína?
Tady záleží především na stáří. Čím starší, tím méně vydrží. Kontakt se vzduchem způsobuje velmi rychlé změny vlastností a ztrátu plnosti.
Co se s otevřeným vínem vlastně děje?
Hned po otevření lahve začíná oxidace vína. Je to chemická reakce, během které dochází ke změně ovoce ve víně. Kyslík se dostává do kontaktu s tekutinou a chuť, barva i vůně vína se začínají postupně měnit. Víno se stává nepitelným.
Negativní působení kyslíku způsobuje pokles chuťových tónů charakteristických pro jednotlivé odrůdy. Velmi výrazná je změna aromatu a barvy a zároveň se snižuje tříslovost a stabilizují se fenolické frakce.
Kyslík může mít ale také pozitivní účinek, a to hlavně ve fázi zrání vína během pomalého a stabilního provzdušňování.
Jak uchovat otevřené víno?
Cenově dostupné řešení, díky kterému se můžete i po pár dnech vrátit k chutnému vínu, mohou být vakuové pumpičky. Toto cenově dostupné řešení dokáže prodloužit výdrž vín obvykle o dva dny.
Hlavní nevýhodou je, že odsátím vzduchu dojde také k odsátí aromatu, které je pro víno tolik důležité.
Nabízí se ale také řešení bez kompromisů – konzervace plynem, který uchová víno a všechny jeho vlastnosti beze změn, a to až po dobu několika měsíců.
V českém potravinářství se běžně používá jako konzervant dusík. Přestože se snadno mísí se vzduchem, pro uchování kvalitních vín nemá dostatečnou hustotu.
Nejspolehlivějším řešením pro uchování dobrých vín je v současnosti argon. Je to inertní plyn, který je až 2,5krát těžší než dusík, a dokáže tak prázdný prostor v lahvi vyplnit efektivněji.
Argon se přirozeně vyskytuje v atmosféře a nepodléhá chemickým reakcím, díky čemuž je pro uchování vín v otevřených lahvích nejvhodnější. Protože argon klesne na hladinu vína a vytlačí z lahve veškerý kyslík, nedochází k oxidaci. Vína tak můžeme díky argonu uchovat až několik měsíců.
Fresh-it Premium Plus
Zařízení, které je navrženo tak, aby bylo jednoduše použitelné a zároveň vypadalo stylově, využívá k uchování vín právě stlačený argon. Vývoj i výroba probíhá v České republice a díky tomu je jeho největší výhodou cena a dostupnost náhradních náplní.
Další výhodou je objem plynu celých 55 litrů v jedné náplni, který tak mnohonásobně převyšuje objem konkurenčních produktů. Obvykle se na trhu setkáte s náplněmi o objemu okolo 4 litrů plynu.
Uchování otevřených vín v pohostinství
Zákazníci, kteří by si neobjednali například k obědu celou lahev, mají nyní možnost dát si jen jednu skleničku. Prodej vín po skleničce výrazně rozšíří nabídku vín a potěší nejednoho návštěvníka.
Díky zařízení Fresh-it také může podnik nabídnout ochutnávky více druhů vín bez nutnosti placení za celou lahev. Velmi oblíbené, především v prémiových restauracích, je dnes také vinné párování, kdy vám k jednotlivým chodům obsluha vybere vhodné víno.
Právě tyto trendy dodávají podniku přidanou hodnotu a návštěva se tak pro zákazníky stává nezapomenutelným zážitkem, který si rádi zopakují.
Možnost uchování vína nabízí nejen restauratérům příležitost, jak potěšit nové zákazníky a získat si tak jejich stálou přízeň. Investice do přístroje Fresh-it se zpravidla vrátí v řádu několika měsíců.
Uchování otevřených vín a potravin v domácnosti
Fresh-it najde široké využití také u vás doma. Pomocí argonu je možné uchovat jakékoliv potraviny nebo nápoje. Potraviny jednoduše vložíte do krabičky s uzávěrem, napustíte argonem a zavřete.
Důkazem o všestrannosti argonu je také velká obliba prodlužování trvanlivosti čerstvě pražené kávy v pražírnách, kdy se tak zajistí stálost chutí a vůní.
Uchování kvalit vína je pro jeho milovníky naprosto klíčové. Se zařízením Fresh-it si nyní můžete otevřít víno kdykoliv a dopít jej, až když se naskytne další správná příležitost.
Můžeme vám zaručit, že víno s Fresh-it vám bude chutnat úplně stejně, jako když jste jej otevřeli poprvé, a bezpečně vás také ochrání před ranní bolesti hlavy nebo žaludku. S nadměrnou konzumací nebo dopíjením zvětralého vína se můžete jednoduše rozloučit.